Jasná vize -Když už se zadlužit až po uši, tak ať z toho obyvatelé něco mají. Nejzadluženější obec republiky splatila...

Pražské kauzy, levárny a jiná témata proti Pražanům a jejich penězům
Odpovědět
admin
Administrátor fóra
Příspěvky: 142
Registrován: pát 17. črc 2020 13:34:13

Jasná vize -Když už se zadlužit až po uši, tak ať z toho obyvatelé něco mají. Nejzadluženější obec republiky splatila...

Příspěvek od admin »

zdroj: https://www.krajskelisty.cz/moravskosle ... ysmata.htm
Když už se zadlužit až po uši, tak ať z toho obyvatelé něco mají. Nejzadluženější obec republiky splatila skoro vše a je vysmátá
06.10.2020
Když už se zadlužit až po uši, tak ať z toho obyvatelé něco mají. Nejzadluženější obec republiky splatila skoro vše a je vysmátá

Autor: Obec Čeladná (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Čeladná se sice zadlužila, ale půjčené peníze využila smysluplně a efektivně

V roce 1999 se obec Čeladná v Moravskoslezském kraji zadlužila skutečně až po uši úvěrem ve výši 130 milionů korun. K poslednímu září tohoto roku obec dluh umořila. Prohýřili všechno na party se slony a akrobaty z druhé půlky světa? V žádném případě. Peníze šly na rozvoj. V centru obce stál šeredný vojenský sklad, který, kdyby architekti měli své diagnostiky, by byl označený za rakovinný nádor. Starosta Pavol Lukša v tehdejší době ke skladu přišel, viděl a rozhodl se zvítězit. A ne, rozhodně ne brigádami o víkendech se sousedskou pomocí. Ale na tu dobu obrovským dluhem.

„Někteří škarohlídi obci předvídali brzký krach, ale my jsme měli dobrý plán a jasnou vizi. Proměna centra obce přilákala do Čeladné další investory a my jsme mohli díky dobrému stavu obecních financí dále investovat,“ říká Pavol Lukša. Obec kvůli tomu před lety patřila k nejzadluženějším obcím v Česku. A dnes?



Pavol Lukša starostoval obci od roku 1994 do roku 2004, poté od roku 2006 dosud. Foto Facebook
Ladná Čeladná

Obec od roku 2000 s využitím dotací i z vlastních zdrojů investovala více než 650 miliónů korun. Vybudovala nový sportovní areál i krytou halu, postavila novou školku, kompletně zmodernizovala základní školu, zrekonstruovala čistírnu odpadních vod, hřbitov, opravila desítky kilometrů silnic, postavila nový chodník kolem hlavní cesty a letos přestavěla bývalou obecní školu na moderní Památník Josefa Kaluse, který bude dalším generacím připomínat historii Čeladné. Na architektonicky zdařilém podhorském náměstí vyrostly byty, obchody, radnice i ordinace lékařů, které zajišťují obyvatelům potřebné služby a obci pravidelný příjem.



Takhle vypadalo náměstí předtím

Teď čerpá 25milionový úvěr, který obci slouží na průběžné financování evropských dotací. „Už z něj máme 16 milionů zaplacených a do konce roku bychom asi uměli našetřit i těch zbývajících 9, abychom vstoupili do příštího roku úplně bez dluhů. Ale při tak výhodných úvěrových podmínkách, které jsme si s bankou díky dobré ekonomické situaci vyjednali, bychom byli hloupí, takže ty peníze využijeme ještě na nějaké letošní investice,“ řekl starosta. Starou budovu vojenského skladu, který dříve sloužil jako textilní továrna, připomíná jen čelní stěna náměstí a tovární komín, na kterém si postavili hnízdo čápi a každoročně zde vyvedou dvě až tři mláďata. A co je důležité, Čeladná je dnes jedním z nejvýznamnějších center turistického ruchu v Beskydech, soukromí investoři se do obce hrnou. A to dává dokonale smysl.
Zadluženost obcí

V Moravskoslezském kraji se loni do hledáčku Ministerstva financí dostalo dvacet obcí, které se jevily z hlediska tabulek jako neúměrně zadlužené. Hrozilo, že jim ministerstvo sáhne na veřejný rozpočet, do kterého by v rámci státního přerozdělování mezi samosprávy přiteklo méně peněz. To se ovšem nestalo. Nejzadluženější byly v kraji Bocanovice, jejíž dluh přesahoval o 218 % průměrný zisk. Bocanovice získaly na stavbu školky, kanalizace a chodníků dotaci ve výši 19,6 milionu korun. Jejich dluh tak byl ke konci roku 29 milionů korun, průměrný příjem obce se pak v posledních pěti letech pohyboval nepatrně pod čtrnácti miliony korun. U obce Baška pak dluh přesahoval 186 % průměrného zisku s tím, že na konci předminulého roku dlužili 94 milionů korun, z kterých platili kanalizaci a novou školu.



A takhle vypadá náměstí v Čeladné teď

Obce se totiž většinou zadlužují kvůli dotacím. Ty totiž fungují na principu – předložíte projekt, ten, pokud je dotace schválena, uhradíte, necháte vybudovat a pokud bude po dostavbě splňovat všechny dotační podmínky, bude zpětně z dotačních peněz uhrazen. Obce jsou tak nuceny půjčovat si na projekty z bankovního sektoru. Proč musí mít projekt podpořený z dotací mezistupeň u bankovního sektoru, je trochu problematické, protože nám tu tak vznikají pro obce ve výsledku zbytečné výdaje na úroky, které musí platit navíc. Ale tak už je ten náš systém postaven. Námitky lze posílat, předpokládejme, tak leda na lampárnu.
Kolik dluží moje obec

Zajímalo by vás, kolik dluží ta vaše obec, chtěli byste to vašemu starostovi předložit na talíři a dát mu to sežrat? K tomu stačí použít Monitor. Monitor je specializovaný informační portál Ministerstva financí, který umožňuje veřejnosti volný přístup k rozpočtovým a účetním informacím ze všech úrovní státní správy a samosprávy. Základní verze portálu byla spuštěna v květnu 2013. V prosinci 2013 byla zpřístupněna analytická část portálu, která umožňuje dynamickou analýzu dat pomocí pokročilého nástroje pro reporting. Tak nakoukněte.

Odpovědět