Soudní dvůr EU zatočil s Maďarskem. Zadržovalo migranty a ti nemohli požádat o azyl

škůdci národa a České Republiky v zahraničním žoldu nebo v zájmu zahraničních vlád a korporací
Odpovědět
admin
Administrátor fóra
Příspěvky: 142
Registrován: pát 17. črc 2020 13:34:13

Soudní dvůr EU zatočil s Maďarskem. Zadržovalo migranty a ti nemohli požádat o azyl

Příspěvek od admin »

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... zyl-647603


17.12.2020 21:25

Maďarsko porušilo právo Evropské unie. K takovému rozhodnutí došel Soudní dvůr EU. Důvodem bylo zadržování migrantů v tranzitních zónách blízko hranic. Budapešť však již zóny v květnu odstranila, a tak zemi nehrozí žádný postih. „Maďarská praxe bránila žadatelům efektivně požádat o azyl. Budapešť totiž nutila tyto lidi, aby pobývali v tranzitních zónách, a zároveň drasticky omezila počet osob, které tam mohou být,“ pravil generální advokát Evropského dvora.
Soudní dvůr EU zatočil s Maďarskem. Zadržovalo migranty a ti nemohli požádat o azyl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán
reklama

Anketa

Chcete, aby vláda přes Vánoce a Silvestra otevřela hospody?
Ano
22%
Ne
78%
hlasovalo: 7966 lidí

Soudní dvůr Evropské unie se opět zaměřil na Maďarsko. Rozhodl o tom, že Maďarsko zadržováním migrantů v tranzitních zónách blízko hranic, porušuje právo Evropské unie. Dle soudu maďarské úřady neumožnily zadržovaným lidem účinně požádat o azyl tak, jak praví judikatura evropské sedmadvacítky. Upozornily na to Lidovky.

Na Soudní dvůr Evropské unie se obrátila Evropská komise, jež kvůli zacházení s migranty zahájila s Maďarskem řízení ohledně porušování povinností vyplývajících z unijních směrnic. Budapešť letos v květnu kritizované zóny zrušila poté, co unijní soud v souvisejícím verdiktu pobyt v nich označil za zadržování bez zákonného důvodu; žádné pokuty či jiné postihy Maďarsku v souvislosti se zónami nehrozí.

Celý článek ZDE:

Fotogalerie: - Peníze pro Klokánka
Nadační fond Miloše Zemana věnoval 1,5 mil korunu ...
Nadační fond Miloše Zemana věnoval 1,5 mil korunu ...
Nadační fond Miloše Zemana věnoval 1,5 mil korunu ...
Nadační fond Miloše Zemana věnoval 1,5 mil korunu ...
Prezident Miloš Zeman
Nadační fond Miloše Zemana věnoval 1,5 mil korunu ...

Psali jsme:

EU ustoupila Polsku a Maďarsku, George Soros zuří. Osobně napsal do novin, jak za to unie zaplatí

Již na konci června jsme psali o tom, že maďarské zóny pro uprchlíky porušují právo Evropské unie. K tomuto rozhodnutí dospěl generální advokát Evropského dvora.

Psali jsme:

Migrante, tady zůstaneš a nehneš se, řeklo Maďarsko. A Brusel se čílí

Dle generálního advokáta, Priita Pikamäe, Maďarsko neumožnilo migrantům efektivně žádat o azyl. K tomu jej zavazují pravidla Evropské unie. Samotný názor advokáta je právně nezávazný, avšak soudní dvůr k němu velmi často dle Euractivu přihlíží. Maďarsko již tyto zóny zrušilo v květnu, kdy unijní soud v podobném výroku pobyt v nich označil za zadržování bez zákonného důvodu.

„Soud se případem zabývá na základě žaloby od Evropské komise, která ještě před zmíněnou změnou maďarského přístupu usoudila, že Budapešť nelegálně zadržuje u svých hranic lidi usilující o přiznání ochranného statusu. Generální advokát Priit Pikamäe dnes uvedl, že maďarská praxe bránila žadatelům efektivně požádat o azyl. Budapešť totiž nutila tyto lidi, aby pobývali v tranzitních zónách, a zároveň drasticky omezila počet osob, které tam mohou být, zdůvodnil svůj pohled advokát,“ psalo se na webu Euractiv.

Anketa

Bojíte se, že zemřete na covid-19?
Ano
23%
Ne
77%
hlasovalo: 3612 lidí

Maďarsko tyto zóny mělo provozovat do května na státních přechodech se Srbskem Röszke a Tompa. Ty fungovaly jako uzavřené tábory, které však migranti mohli opustit, avšak pouze jen dveřmi přímo do Srbska. Z pohledu maďarského zákona tak mělo jít o dobrovolný pobyt v těchto zařízeních. Soud Evropské unie však měl na celou věc jiný pohled. Čtveřice migrantů na Maďarsko podala stížnost a unijní orgány rozhodly o tom, že Maďarsko nemá k zadržování migrantů v zónách žádný důvod. Maďarsko následně rozhodlo tyto zóny zrušit.

S migranty mělo problém i Řecko. Před pár dny jsme psali například o mladém Konžanovi Jeancy Kimbengovi, který se snažil do Evropy dostat přes řecký ostrov Lesbos. Migranti se stále plavbou z Turecka snaží dosáhnout Řecka. To je údajně stále posílá stejnou trasou zpět, což je ovšem porušení mezinárodních úmluv o lidských právech.

Psali jsme:

Třikrát mě nepustili do EU, nevzdám to! říká Afričan. Jsou s ním zajímavé fotky

BBC nabízí příběh Jeancy Kimbengy z Konga, kterému údajně bylo 16 let. Kimbenga se do Řecka snažil na člunu dostat již třikrát, naposledy na konci listopadu. Člun se snažil přistát na březích ostrova Lesbos. A také i v tomto případě byla loď „odstrčena“ zřejmě řeckou pobřežní stráží. Jak BBC uvádí, „odstrčení“ zpátky do tureckých vod bez zhodnocení situace migrantů a bez poskytnutí možnosti požádat o azyl, je podle mezinárodního právo protizákonné. A Řecko trvá na tom, že tyto metody nepoužívá.

Psali jsme:

Otáčel lodě migrantů! Ať odejde, zlobí se Brusel na šéfa pohraničníků. Ten se nedá

Kimbenga si svůj krátký pobyt na řeckém území dokumentoval v naději, že to znamená, že ho nebudou moci odsunout. Když se 29. listopadu vylodili, zaslali fotografie a polohu z GPS norské neziskovce Aegean Boat Report. Mladíka se ujala pobřežní stráž, naložila ho do autobusu a řekla mu, že jede do karanténího tábora kvůli covidu-19. Ale místo toho je autobus odvezl na sever, do malého přístavu, kde čekali zakuklení muži, které zachytil na videu. „Jsou jak nindžové, chtějí nás dostat na loď a zpátky do Turecka,“ řekl. Pak jim prý řecké síly zabavily telefony, zmlátily je a naložily je na velkou loď pobřežní stráže. Na moři je pak muži donutili vlézt na gumové čluny, které nechali unášet proudem směrem k tureckému pobřeží. Z moře je pak zachránila turecká pobřežní stráž. Celý průběh prý Kimbengu traumatizoval.

Fotogalerie: - Ochromený klub
Majitel Kofola music clubu Martin Hradečný
Kofola music club v Krnově
Kofola music club v Krnově přezdívaný Lucerna mora...
Díky pandemii koronaviru zažívá klub těžké časy
Majitel Kofola music clubu Martin Hradečný
Díky pandemii koronaviru zažívá klub těžké časy

Podle výše zmíněné neziskovky už Řecko takto migranty navrátilo skoro třistakrát a z této praktiky obviňuje Řecko i sousední Turecko, ve kterém se migranti hromadí. Řecko se stále brání, že se jedná o tureckou protiřeckou propagandu a použití „odstrčení“ popírá. Kromě Řecka je obviňována i agentura Frontex, že tomuto konání přihlíží.

Odpovědět