Lasvit - skláři ze severu Čech. Jakimič, pravnuk Swarovských

současné české (a slovenské) značky, které mají ve světě zvuk
Odpovědět
admin
Administrátor fóra
Příspěvky: 142
Registrován: pát 17. črc 2020 13:34:13

Lasvit - skláři ze severu Čech. Jakimič, pravnuk Swarovských

Příspěvek od admin »

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vyra ... rdu-136339

Vyrábí věc, co nikdo nepotřebuje. Skláři ze severu Čech mají obrat miliardu
Markéta Bidrmanová

Rozhovor se šéfem Lasvitu Leonem Jakimičem. (Video: Markéta Bidrmanová, Seznam Zprávy)
včera 9:23

„Klienti se našeho skla nevzdali, aspoň podle výsledků, co máme,“ říká šéf Leon Jakimič, pravnuk Swarovských. Novoborskému výrobci designového skla Lasvit krize svědčí. Během loňska přišel k ročnímu obratu přes miliardu korun.
Článek

Přestože v krizích lidé luxusní zboží škrtají obvykle jako první, novoborské sklářské firmě Lasvit se loňský rok vyvedl.

„Ziskově byl rok zajímavý. Nejen kvůli marži, ale ušetřili jsme. Zčásti nuceně, protože se necestovalo, nebyly výstavy,“ říká Leon Jakimič z Lasvitu. Obrat v covidovém roce přesáhl jednu miliardu.

Za dobrými čísly stojí i unikátní zakázka pro čínské kasino na ostrově Saipan. Po třech letech práce Lasvit za monumentální dílo inkasoval 250 milionů korun: „Ještě nikomu se nepodařilo vyrobit 50 metrů dlouhý a 20 tun těžký šperk a pověsit ho ze stropu v seismické oblasti. Naši konstruktéři si sáhli na dno. I Číňané řekli, že čeští designéři naprosto pochopili čínskou mytologii. Byli jsme papežštější než papež,“ říká majitel firmy s třináctiletou historií. Na unikátní instalaci se můžete podívat v příspěvku.
Obří kyvadlo z Česka v nemocnici pro šejky. Nakreslí do písku, co chcete
8. 1. 14:34
Lustr za milion, skleničky za tisíce

Lasvit loni inkasoval i za další projekty, které po letech příprav dotáhl. Přicházející krizi ale také pocítil. Na hotelech. „Nové, zejména hotelové projekty se zpomalily, rostou nám ale projekty rezidenční. U kolekce menších svítidel a nápojových souprav máme růst. Lidé se zřejmě rozhodli udělat si hezčí domy a byty, když se teď pracuje víc z domova,“ líčí Jakimič. I on po letech přesídlil domů. Z Hongkongu, kde má Lasvit pobočku, do rodného Liberce.

Produkty z novoborské sklárny přitom nejsou laciné. Vázy stojí desítky tisíc, lustry jdou ke sto tisícům. Jeden pár designových sklenic pořídíte za tři tisíce. Cenově dostupnější řadu Jakimič neplánuje. „Nejde to. Ruční práce stojí peníze. Nechceme vyrábět v Číně. Chceme všechno vyrábět v místě, odkud pocházíme. Na Liberecku je největší počet sklářů na počet obyvatel na světě. Jsou tam taviči, brusiči. Dnes se tomu říká Crystal Valley (Křišťálové údolí, pozn. red.). Kdybychom začali nakupovat jinde, tak bychom regionu ublížili,“ říká liberecký rodák, jehož předci sklo foukali. Přesto si designové kousky kupce najdou: „My děláme produkt, který nikdo nepotřebuje. Je to jen krásné. Člověka to ale povznáší.“
Čísla rostou, musíme něco dělat. My občané, ne vláda, říká Řehák
16. 12. 2020 13:00
Šestnáctimetrové kyvadlo pro arabskou nemocnici

Většina velkých zakázek míří do Asie, pravidelným odběratelem je arabský svět. Nejčerstvější novinkou je obří kyvadlo pro luxusní nemocnici v Abú Zabí. Dokáže z písku vysypat jakýkoli obraz, který mu člověk předtím nakreslí do tabletu. I v dubajské opeře a v tamním metru mají výzdobu od Lasvitu.

Lasvit je také podepsaný pod několika trofejemi sportovních a kulturních akcí. Sklo z Nového Boru, každý rok s originálním brusem, zvedají už osm let nad hlavu vítězové Tour de France. Nejinak tomu bude letos. Lasvit má na kontě trofej pro Brit Awards i pro České lvy nebo jednu z trofejí Super Bowlu. „To je naše vášeň. I trofeje si zaslouží, aby to nebyly jen nějaké poháry, ale umělecké předměty,“ říká Jakimič.

Odpovědět